Jak zadbać o samorozwój co należy zrobić, żeby nasz plan wypalił?  Czujesz, że życie przecieka ci przez palce, a ty nie osiągasz niczego ważnego dla siebie?  To właściwy moment, aby to zmienić. Nie ma prostszej metody, niż ta, którą pragnę ci zaprezentować. Jeżeli chcesz uczynić swoje życie wartościowsze dla samego siebie jesteś na dobrej drodze do sukcesu.

Wielu z nas po ciężkim dniu pracy nie ma ochoty na nic więcej, niż leżenie na kanapie. Do tego dochodzi mnóstwo stresu dnia codziennego, który powoduje, że czujemy się wypaleni i nie mamy ochoty kiwnąć palcem, żeby to zmienić.

Czasami jednak przychodzi do nas czas zadumy nad własnym życiem i istnieniem, zaczynamy szukać sposobu  co moglibyśmy zrobić, żeby uczynić nasze życie bardziej barwnym . Zaczynamy szukać jak zdobyć to, na czym najbardziej nam zależy, czyli na spełnieniu w naszym dotychczasowym życiu.

Oto najprostszy plan działania, który może ci w tym pomóc.

 • Daj sobie czas na wymyślenie celów (zadbaj o komfort i wyciszenie w momencie wymyślania, czym tak naprawdę mógłbyś się zająć pomocna może być medytacja lub inna forma relaksu, która zapewni ci wyciszenie i wspomoże koncentrację).
 • Wypisz je własnoręcznie na kartce lub ulubionym notesie w formie, jaka tobie najbardziej odpowiada (możesz wypisać cele w podpunktach lub narysuj je w tzw. chmurkach).
 • Wypisz również pod głównymi celami mniejsze cele, które pomogą ci zacząć działać. (wypisz co dokładnie możesz zrobić małymi kroczkami , żeby przybliżyć się do celu głównego).
 • Określ czas, w jakim chcesz osiągnąć to, na czym ci zależy. (daj sobie np. pół roku na osiągnięcie danego celu, biorąc pod uwagę swoje możliwości).
 • Pamiętaj, że sama droga do osiągnięcia danego celu jest równie ważna co sam cel, dlatego ważne są mniejsze cele, abyś czuł, że radość bierze się również z postępów, jakie robisz. (nagrodą jest cel główny, jak i sama droga do niego powinna przynosić ci wiele radości. Nie zapominaj o tym, że diabeł tkwi w szczegółach.  Warto doceniać siebie za drobne starania i nie być zbyt krytycznym wobec siebie, w momencie gdy nasz plan jest jak nasionko i pomału zaczyna kiełkować ).

Przede wszystkim działaj.

Daj sobie przestrzeń na wymyślenie czegoś co cię wciągnie bez reszty Jeżeli zastanawiasz się co chciałbyś w życiu robić i nic a nic nie przychodzi ci do, głowy to próbuj nowych rzeczy do momentu, aż natrafisz na wymarzony cel.

 Dobrym sposobem jak zacząć może być wypisanie przez siebie pomysłów w podpunktach i poświęcenie im chociażby godzinę dziennie. 

Przykładowo, jeżeli chciałbyś zostać malarzem. Poświęć godzinkę dziennie lub sam określ ilość czasu, jaki chciałbyś przeznaczyć na daną czynność. W wielu przypadkach wystarczy poświęcić się jednej czynności przez określoną ilość czasu, aby efekty były piorunujące.

Bardzo pomocna może być również medytacja lub chwila relaksu przed daną czynnością, która pomoże ci oczyścić umysł od zbędnych myśli. Wiara i wytrwałość jest niezwykle ważna w dalszych staraniach.

Na początek warto jest wyznaczyć sobie proste zadanie i zastosować się do powyższych punktów, aby ocenić samemu, czy dana technika na ciebie zadziała.

Author

 • Interesuje się innymi ludźmi ich charakterem i osobowością. W wykształcenia psycholog. W wolnych chwilach tworzy strony poświęcone finansom i lokowaniu pieniędzy.

2 komentarze

 1. Podobno pieniądze leżą na ulicy i wystarczy się po nie schylić. Nic bardziej mylnego. Najpierw trzeba rozwinąć się na tyle, by być w stanie zarobić na siebie, a nawet na swoją rodzinę. Nic nie jest proste, także rozwój, jednak odrobina samodyscypliny może przynieść nieoczekiwane rezultaty.

  nina
 2. Jak to powiedział ktoś mądry, ciągle należy od siebie wymagać, nawet jeśli okoliczności ku temu nie sprzyjają. To nie takie proste, ale wysiłek włożony w rozwijanie się z pewnością opłaci się w przyszłości.

  oliwia

Możliwość komentowania została wyłączona.