Posiadanie własnego domu jest marzeniem wielu Polaków – niektórzy decydują się na budowę na własnej działce, inni kupują dom w stanie deweloperskim czy nawet z drugiej ręki. Jest to zakup mający ogromne znaczenie, dlatego też musi być dokładnie przemyślany – kupno wymarzonego domu musi wiązać się z załatwieniem wszelkich formalności i dokładnym sprawdzeniem oferty.

Stan prawny domu

Przed sfinalizowaniem zakupu należy sprawdzić stan prawny domu oraz działki, na której się znajduje. Najważniejsze są dane dotyczące praw do nieruchomości osób trzecich oraz obciążeń hipotecznych. Warto zwrócić uwagę także na wzmianki – dotyczą one wniosków o dokonanie zmian w kw,a które jeszcze są w toku postępowania. Dzięki tej prostej czynności można uniknąć zakupu domu z obciążeniami lub takiego, którego stan prawny nie jest do końca jasny.

Zakup z rynku wtórnego lub od dewelopera

Zakup domu z drugiej ręki powoduje, że cena nieruchomości jest niższa. Należy liczyć się jednak z tym, że dotychczasowi właściciele urządzili wnętrza pod swój gust i jeśli nowemu nabywcy nie będzie się to podobało, należy przeznaczyć dodatkowe środki na remont. W niektórych przypadkach istnieje możliwość zakupu domu już z wyposażeniem. Dom kupiony od dewelopera kosztuje więcej, jednak jest gotowy do wykończenia zgodnie z gustem właściciela, który może stworzyć swoje wymarzone wnętrze. Wówczas wiadomo, jak wygląda kwestia jakości wykończeń, jakie systemy zastosowano, jak wykonywano pracę. W przypadku domu z drugiej ręki stanowi to nie niewiadomą lub należy polegać na zapewnieniach sprzedawcy.

Formalności związane z zakupem

Zakup domu wiąże się z dużą ilością formalności – konieczne jest nie tylko sprawdzenie stanu prawnego, ale również poprawne sformułowanie umowy. Warto skorzystać z pomocy pośrednika nieruchomości, który będzie czuwał nad transakcją, a także pomoże w poprawnym stworzeniu umowy i podpisaniu jej przez strony u notariusza. Dzięki temu można mieć pewność, że nie znajdą się w niej zapisy niekorzystne dla sprzedającego, jak i kupującego. Dbając o dopilnowanie wszystkich formalności można cieszyć się z zakupu wymarzonego domu.

Author

  • Interesuje się innymi ludźmi ich charakterem i osobowością. W wykształcenia psycholog. W wolnych chwilach tworzy strony poświęcone finansom i lokowaniu pieniędzy.

2 komentarze

  1. Wymarzony dom buduje się od zera, kupując gotowy trzeba się dostosować do gotowego wyrobu. Niestety taki gotowy dom nie zawsze będzie odpowiadał naszym wymaganiom. Tak czy inaczej każdy powinien wybrać tak, jak mu pasuje.

    kacper

Możliwość komentowania została wyłączona.